top of page
Search

Grzyb Reishi i krzem OrSi - korzyści zdrowotne
Reishi jest grzybem stosowanym wyłącznie w medycynie i nie jest uważany za żywność ze względu na twardą konsystencję i gorzki smak. W krajach azjatyckich jest on traktowany jako nutraceutyk, którego regularne spożywanie dostarcza sił witalnych oraz wydłuża życie człowieka. Współczesne badania potwierdziły różnorodność działań farmakologicznych tego grzyba, łącznie z potencjalnym traktowaniem chorób cywilizacyjnych, jak nowotwory, cukrzyca czy HIV. Głównymi, bioaktywnymi związkami są triterpeny, polisacharydy, nukleotydy, kwasy tłuszczowe, glikoproteiny, sterole, steroidy, białka, mikroelementy, witaminy z grupy B (B1, B2, B6) oraz inozytol. Naukowcy skupili się na dwóch aktywnych frakcjach: polisacharydowej i triterpenowej.


Starożytna i tradycyjna medycyna chińska od dawna używa G. lucidum. Grzyb zastosowano do zapobiegania lub leczenia różnych chorób, takich jak: zapalenie stawów, rak, przewlekłe zapalenie wątroby, hepatopatia, nadciśnienie oraz wiele innych. Te korzystne skutki dla zdrowia i zapobiegania chorobom wynikają głównie ze związków bioaktywnych, w tym polisacharydów i terpenoidów.

G. lucidum może mieć działanie przeciwbólowe u pacjentów z czynnym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Opisano mechanizmy, które mogłyby wyjaśnić efekt terapeutyczny peptydu polisacharydu G. lucidum. Badano wpływ na proliferację komórek i produkcję cytokin w fibroblastach maziowych RA i potwierdzono, że znaczące zahamowanie proliferacja osteoklastów.G. lucidum nie wykazują toksyczności ani skutków ubocznych.


Krzem – pierwiastek o wielu właściwościach leczniczych

Krzem (łac. silicium) jest pierwiastkiem chemicznym należącym do grupy półmetali wykorzystywanym z powodzeniem w przemyśle elektronicznym. Można go znaleźć w glebie lub wodach termalnych. Wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych, dlatego powinien być obecny w codziennej diecie. Ilość tego pierwiastka w ludzkim organizmie maleje wraz z wiekiem, dlatego należy go dodatkowo suplementować.


Dzienne zapotrzebowanie człowieka na krzem wynosi około c'20 miligramów na dobę. Większych dawek potrzebują ludzie w podeszłym wieku. O krzemie nie powinny zapominać osoby po operacjach, zwłaszcza tych w obrębie układu kostno-stawowego. Pierwiastek zwiększa bowiem wytrzymałość tkanki kostnej, uszczelnia naczynia włosowate i stymuluje odporność organizmu. Zapobiega też przedwczesnemu starzeniu się i łagodzi stany zapalne skóry.


Krzem odgrywa także ważną rolę w detoksykacji organizmu, gdyż pomaga usunąć złogi. Poza tym współczesna fitoterapia poleca jego stosowanie na poprawienie pracy wydzielniczej nerek, zwalczenie stanów zapalnych (np. dziąseł) i w profilaktyce oraz leczeniu niektórych chorób układu oddechowego (np. astmy oskrzelowej). Podobno na terenach bogatych w krzem, a także magnez, rzadziej występują nowotwory.


Źródła:

  1. Barel A, Calomme M, Timchenko A, et al. Arch Dermatol Res. 2005 Oct;297(4):147-53.

  2. Seshadri D, DeD. Indian J Dermatol Venereol Leprol 2012;78:237-41.

  3. Lipner SR , Scher RK . J Dermatolog Treat. 2018 Jun;29(4):411-414.

  4. Sanodiya BS et al. „Ganoderma lucidum: a potent pharmacological macrofungus.” Curr Pharm Biotechnol. 2009 Dec;10(8):717-42.

  5. P. Dinesh Babu, R.S. Subhasree „The Sacred Mushroom “Reishi”-A Review” American-Eurasian Journal of Botany, 1 (3): 107-110, 2008


11 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page